12 nye kunderepræsentanter valgt i Syd- og Sønderjylland

Der var rekordhøj valgdeltagelse ved valgmødet i Syd- og Sønderjylland (valgområde IV).

Der var 12 opstillede kandidater i valgområdet til de 6 pladser i valggruppe Privat. Der blev afgivet 474 stemmer, hvilket er et rekordhøjt antal.

I valggruppe Erhverv var der opstillet 8 kandidater til de 6 pladser i denne valggruppe. Der blev afgivet 181 stemmer.

Hvert stemmerberettiget medlem kunne stemme på op til 6 kandidater.

Følgende medlemmer blev valgt:

De valgte i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

  • Bo Grønvall Christensen, Nordborg
  • Hans-Jørgen Jagd, Fredericia
  • Jens Vesterbæk, Bramming
  • Ole Kronholm, Vejen
  • Ole Roed Jensen, Kongens Lyngby
  • Per Rubæk, Tønder

De valgte i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

  • Anders Buchwald Hansen, Kolding
  • Hans Peter Hollænder, Sønderborg
  • Jens Ejner Christensen, Jelling
  • Michael Torp Sangild, Rødekro
  • Peter Kirk Larsen, Esbjerg
  • Peter Skov Schelde, Fredericia

Stemmetal 2016

I 2016 har der været afholdt valg til repræsentantskabet blandt medlemmerne i valgområde IV og II. Her ses det antal stemmer, som de opstillede kandidater har modtaget fra Sjælland og Bornholm og fra Syd- og Sønderjylland.

Sjælland og Bornholm (valgområde II)

Stemmetal i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Charlotte Vincents Johansen, Roskilde*88
Helle Lundsgaard, Ringsted*92
Jens Kyhnæb, Tåstrup52
Lars Gudbergsen, Herlufmagle60
Michael Bang, Nykøbing F*92
Renate Gregersen, Faxe*93
Tim Stender, Svaneke*100

Stemmetal i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Flemming Strøm, Charlottenlund*258
Jens Kristian Poulsen, Sorø*261
Jesper Hjulmand, Svinninge*260
Michael Kaas-Andersen, Slagelse*258
Niels Olsen, Gentofte*258
Rasmus Visby, København S33

Syd- og Sønderjylland (valgområde IV)

Stemmetal i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Bo Grønvall Christensen, Nordborg256
Gitte Grønbæk, Jordrup*183
Hans-Jørgen Jagd, Fredericia276
Jens Balle, Kolding*193
Jens Vesterbæk, Bramming278
Jytte Rosenmaj, Gadbjerg*159
Jørgen Thøgersen, Brørup*189
Ole Kronholm, Vejen286
Ole Roed Jensen, Kongens Lyngby258
Per Rubæk, Tønder256
Sonnich Jensen, Esbjerg*183
Tage Hansen, Kolding*156

Stemmetal i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Anders Buchwald Hansen, Kolding*114
Hans Jørgen Tøstesen, Grindsted32
Hans Peter Hollænder, Sønderborg*106
Jens Ejner Christensen, Jelling*133
Kaj Nedergaard Jepsen, Sdr. Omme34
Michael Torp Sangild, Rødekro*142
Peter Kirk Larsen, Esbjerg*130
Peter Skov Schelde, Fredericia*106

*foreslået af bestyrelsen