Valgresultat 2016

FacebookTwitterLinkedInEmail

I 2016 blev der afholdt valg til repræsentantskabet blandt medlemmerne i valgområde II og IV samt obligationsejerne.

 

Valgte medlemmer i valgområde II

De valgte i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

  • Charlotte Vincents Johansen, Roskilde
  • Helle Lundsgaard, Ringsted
  • Michael Bang, Nykøbing F.
  • Renate Gregersen, Faxe
  • Tim Stender, Svaneke

De valgte i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

  • Flemming Strøm, Charlottenlund
  • Jens Kristian Poulsen, Sorø
  • Jesper Hjulmand, Svinninge
  • Michael Kaas-Andersen, Slagelse
  • Niels Olsen, Gentofte

Valgte medlemmer i valgområde IV

De valgte i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

  • Bo Grønvall Christensen, Nordborg
  • Hans-Jørgen Jagd, Fredericia
  • Jens Vesterbæk, Bramming
  • Ole Kronholm, Vejen
  • Ole Roed Jensen, Kongens Lyngby
  • Per Rubæk, Tønder

De valgte i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

  • Anders Buchwald Hansen, Kolding
  • Hans Peter Hollænder, Sønderborg
  • Jens Ejner Christensen, Jelling
  • Michael Torp Sangild, Rødekro
  • Peter Kirk Larsen, Esbjerg
  • Peter Skov Schelde, Fredericia

Se de konkrete stemmetal for begge valgområder.

Valgte obligationsejere

  • Carsten Mogens Hansen, Odense SV
  • Ditlev Engel, Aarhus C
  • Lone Andersen, Tarm
  • Mette Ravn, Horsens
  • Mette Kirstine Agger, Humlebæk
  • Peter Christophersen, Højbjerg
  • Trine Wagner, Nibe
  • Vibeke Krag, Virum

Stemmetal 2016

I 2016 har der været afholdt valg til repræsentantskabet blandt medlemmerne i valgområde IV og II. Her ses det antal stemmer, som de opstillede kandidater har modtaget fra Sjælland og Bornholm og fra Syd- og Sønderjylland.

Sjælland og Bornholm (valgområde II)

Stemmetal i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Charlotte Vincents Johansen, Roskilde*

88

Helle Lundsgaard, Ringsted*

92

Jens Kyhnæb, Tåstrup

52

Lars Gudbergsen, Herlufmagle

60

Michael Bang, Nykøbing F*

92

Renate Gregersen, Faxe*

93

Tim Stender, Svaneke*

100

Stemmetal i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Flemming Strøm, Charlottenlund*

258

Jens Kristian Poulsen, Sorø*

261

Jesper Hjulmand, Svinninge*

260

Michael Kaas-Andersen, Slagelse*

258

Niels Olsen, Gentofte*

258

Rasmus Visby, København S

33

Syd- og Sønderjylland (valgområde IV)

Stemmetal i valggruppe Privat (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Bo Grønvall Christensen, Nordborg

256

Gitte Grønbæk, Jordrup*

183

Hans-Jørgen Jagd, Fredericia

276

Jens Balle, Kolding*

193

Jens Vesterbæk, Bramming

278

Jytte Rosenmaj, Gadbjerg*

159

Jørgen Thøgersen, Brørup*

189

Ole Kronholm, Vejen

286

Ole Roed Jensen, Kongens Lyngby

258

Per Rubæk, Tønder

256

Sonnich Jensen, Esbjerg*

183

Tage Hansen, Kolding*

156

Stemmetal i valggruppe Erhverv (alfabetisk rækkefølge)

NavnAntal stemmer
Anders Buchwald Hansen, Kolding*

114

Hans Jørgen Tøstesen, Grindsted

32

Hans Peter Hollænder, Sønderborg*

106

Jens Ejner Christensen, Jelling*

133

Kaj Nedergaard Jepsen, Sdr. Omme

34

Michael Torp Sangild, Rødekro*

142

Peter Kirk Larsen, Esbjerg*

130

Peter Skov Schelde, Fredericia*

106

*foreslået af bestyrelsen

Lidt af det, der foregår i vores forening