Repræsentantskabet

Som medlem er du med til at bestemme, hvem der sidder i foreningens repræsentantskab. Det er du, fordi størstedelen af repræsentantskabet vælges af og blandt foreningens medlemmer.

Hvad er repræsentantskabet?

Repræsentantskabet er øverste myndighed i Forenet Kredit og består af 104 medlemmer. De står bl.a. for at vælge foreningens bestyrelse, godkende Forenet Kredits årsrapporter og godkende ændringer af foreningens vedtægter.

Der afholdes mindst to repræsentantskabsmøder hvert år i forbindelse med, at Nykredit-koncernen offentliggør års- og halvårsrapport.

Hvert medlem af repræsentantskabet modtager årligt et honorar på 30.000 kr. for sit arbejde.

Fra 2018 fordeler repræsentant-
skabets 104 medlemmer
sig sådan

70 repræsentanter vælges af og blandt foreningens medlemmer. 35 af dem vælges af valggruppen Privat og 35 af Erhverv.

30 repræsentanter vælges af og blandt obligationsejere.

Fire vælges af og blandt medarbejdere i Nykredit Realkredit A/S.

Obligationsejervalgte

Arne Juul

Direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Bjarne Thorup

Direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Carsten Hansen

Tidligere minister

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Christian Moltke

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Christina F. Bustrup

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Gitte Grønbæk

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Hans Erik Lund

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Helle Busck Fensvig

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Janus Skak Olufsen

Godsejer og advokat

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Jesper Loiborg

Adm. direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Jørgen Wisborg

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Jytte Reinholdt

Direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Lars Axelsen

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Lars Sylvest

Direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Lone Andersen

Gårdejer

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Marie Louise L.M. Friderichsen

Godsejer

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Mette Kristine Agger

Managing Partner

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Mette Ravn

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Ole Skovbøll Jensen

Gårdejer, Finansiel rådgiver

Valgår 2018-2022

Obligationsejer

Palle Adamsen

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Per W. Hallgren

Adm. direktør Jeudan A/S

Valgår 2014-2018

ObligationsejerBestyrelsesmedlem

Peter Christophersen

Udviklingsdirektør

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Poul Møller

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Teddy Jacobsen

Direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Thomas Dyhrberg Nielsen

Økonomidirektør

Valgår 2018-2022

Obligationsejer

Thomas Garth-Grüner

Godsejer, Konsulent

Valgår 2018-2022

Obligationsejer

Trine Wagner

Direktør

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Vibeke Krag

Bestyrelsesmedlem, fhv. koncerndirektør i Codan A/S

Valgår 2016-2020

ObligationsejerBestyrelsesmedlem

Valgområde I

(København og Nordsjælland)

Albertslund, Allerød, Ballerup, Brøndby, Dragør, Egedal, Fredensborg, Frederiksberg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Herlev, Hillerød, Hvidovre, Høje-Taastrup, Hørsholm, Ishøj, København, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal, Rødovre, Tårnby og Vallensbæk.

Allan Thomsen

Advokat

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Erhverv

Anya Eskildsen

Adm direktør Niels Brock

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Privat

Claus Dyhr

CFO

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Privat

Hans Christian Madsen

Adm. direktør og Bestyrelsesformand/medlem

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Erhverv

Helle Okholm

Bestyrelsesmedlem

Valgår 2018/2022

København og Nordsjælland Privat

Henrik Kaa Andersen

Adm. direktør

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Erhverv

Kim Haggren

Underdirektør, advokat

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Privat

Lone Kjærgaard

Finansdirektør

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Privat

Lone Lund-Rasmussen

Adm. direktør

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Erhverv

Marie Bender Foltmann

Underdirektør

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Privat

Michael Demsitz

Næstformand Forenet Kredit & Adm. direktør Boligkontoret Danmark

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland ErhvervBestyrelsesmedlem

Rikke Stampe Skov

Partner

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Privat

Susanne Husted-Andersen

Advokat, Retsmægler, Mediator, MKM.

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland Erhverv

Thomas Holluf Nielsen

Adm. direktør

Valgår 2018-2022

København og Nordsjælland Erhverv

Valgområde II

(Sjælland og Bornholm)

Bornholm, Faxe, Greve, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Roskilde, Slagelse, Solrød, Sorø, Stevns og Vordingborg,

Charlotte Vincents Johansen

Økonomidirektør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Flemming Strøm

Viceadm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Helle Lundsgaard

Kommunikationsrådgiver

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Jens Kristian Poulsen

Direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Jesper Hjulmand

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Michael Bang

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Michael Kaas-Andersen

Direktør på Selandia Center for Erhvervsrettet Uddannelse

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm ErhvervBestyrelsesmedlem

Niels Olsen

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Renate Gregersen

Afdelingsleder

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Tim Kofoed Stender

Direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Valgområde III

(Fyn)

Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg og Ærø.

Andreas Munch Møller

Cand. scient. pol.

Valgår 2017-2021

Fyn Privat

Bent Juul Sørensen

Gårdejer

Valgår 2017-2021

Fyn Erhverv

Flemming Eriksen

Statsaut. ejendomsmægler og valuar

Valgår 2017-2021

Fyn Privat

Frank Siim Sørensen

Direktør

Valgår 2017-2021

Fyn Erhverv

Hemming Van

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Fyn Erhverv

Jens Belling

Direktør

Valgår 2017-2021

Fyn Erhverv

Jesper Vork Nielsen

CTS-tekniker

Valgår 2017-2021

Fyn Privat

Lars Åge Rasmussen

Landmand

Valgår 2017-2021

Fyn Erhverv

Louise Andersen

IT & Security Manager

Valgår 2017-2021

Fyn Privat

Morten M. Bang

Direktør og Lektor

Valgår 2017-2021

Fyn Privat

Valgområde IV

(Syd- og Sønderjylland)

Billund, Esbjerg, Fanø, Fredericia, Haderslev, Kolding, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Vejle og Aabenraa.

Anders Hansen

Tidl. CEO

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Erhverv

Bo Grønvall Christensen

Førtidspensionist

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Privat

Hans Peter Hollænder

Forretningsfører

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Erhverv

Hans-Jørgen Jagd

Selvstændig energikonsulent

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Privat

Jens Ejner Christensen

Gårdejer

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Erhverv

Jens Vesterbæk

Ingeniør/HDR

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Privat

Michael Torp Sangild

Gårdejer

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Erhverv

Ole Kronholm

Ejendomsmægler

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Privat

Ole Roed Jensen

Civilingeniør

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Privat

Per Rubæk

Selvstændig

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Privat

Peter Kirk Larsen

Advokat

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Erhverv

Peter Skov Schelde

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland Erhverv

Valgområde V

(Østjylland)

Favrskov, Hedensted, Horsens, Odder, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs og Aarhus.

Christian Christensen

Adm. direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland Privat

Elsebeth Due Kjeldsen

Direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland Privat

Hans Bang-Hansen

Gårdejer

Valgår 2015-2019

Østjylland Erhverv

Jens Sørensen

Adm. direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland Privat

Michael Mortensen

Direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland Privat

Nina Smith

Formand Forenet Kredit & Professor ved Økonomi, Aarhus Universitet

Valgår 2015-2019

Østjylland ErhvervBestyrelsesmedlem

Per Juulsen

Direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland Erhverv

Preben Sunke

Koncernøkonomidirektør

Valgår 2015-2019

Østjylland ErhvervBestyrelsesmedlem

Valgområde VI

(Vestjylland)

Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Morsø, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Thisted og Viborg.

Benny Kirkegaard

Direktør

Valgår 2018-2022

Vestjylland Privat

Grethe Hassing

Direktør

Valgår 2018-2022

Vestjylland Erhverv

Henrik Brændgaard

Erhvervsrådgiver

Valgår 2018-2022

Vestjylland Privat

Kristian Dalsgaard

Advokat

Valgår 2018-2022

Vestjylland Erhverv

Leif Michael Schrøder

Ejendomsmægler og Valuar, bygningskonstruktør B.T.H.

Valgår 2018-2022

Vestjylland Privat

Lene Christensen

Direktør

Valgår 2018-2022

Vestjylland Erhverv

Martin Merrild

Gårdejer

Valgår 2018-2022

Vestjylland Erhverv

Steffen H. Damsgaard

Organisationsformand

Valgår 2018-2022

Vestjylland Privat

Valgområde VII

(Nordjylland)

Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Norddjurs, Rebild, Randers, Vesthimmerland og Aalborg.

Bettina Egerland

Adm. direktør i Conscius A/S

Valgår 2017-2021

Nordjylland ErhvervBestyrelsesmedlem

Erik Mouritsen

Direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland Privat

Henrik Thorlacius-Ussing

Adm.direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland Erhverv

Jens Otto Størup

Direktør i Motorstyrelsen

Valgår 2017-2021

Nordjylland PrivatBestyrelsesmedlem

Lars Fredslund

Advokat

Valgår 2017-2021

Nordjylland Privat

Lars Henrik Brixen Hejlesen

Direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland Privat

Martin Andreasen

Gårdejer

Valgår 2017-2021

Nordjylland Erhverv

Ole Nielsen

Direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland Erhverv

Medarbejdervalgte

Inge Sand

Seniorerhvervsrådgiver i Nykredit

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem

Leif Vinter

Formand for NYKREDS (Personalekredsen i Nykredit)

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem

Olav Bredgaard Brusen

Næstformand i NYKREDS

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem

Pernille Brøndsted Hirshals

Kundeambassadør i Nykredit

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem