Repræsentantskabet

Som medlem er du med til at bestemme, hvem der sidder i foreningens repræsentantskab. Det er du, fordi størstedelen af repræsentantskabet vælges af og blandt foreningens medlemmer.

Hvad er repræsentantskabet?

Repræsentantskabet er øverste myndighed i Forenet Kredit og består af 104 medlemmer. De står bl.a. for at vælge foreningens bestyrelse, godkende Forenet Kredits årsrapporter og godkende ændringer af foreningens vedtægter.

Der afholdes mindst to repræsentantskabsmøder hvert år i forbindelse med, at Nykredit-koncernen offentliggør års- og halvårsrapport.

Hvert medlem af repræsentantskabet modtager årligt et honorar på 30.000 kr. for sit arbejde.

Fra 2018 fordeler repræsentant-
skabets 104 medlemmer
sig sådan

70 repræsentanter vælges af og blandt foreningens medlemmer. 35 af dem vælges af valggruppen Privat og 35 af Erhverv.

30 repræsentanter vælges af og blandt obligationsejere.

Fire vælges af og blandt medarbejdere i Nykredit Realkredit A/S.

Obligationsejervalgte

Arne Juul

Direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Bjarne Thorup

Direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Carsten Hansen

Tidligere minister

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Christian Moltke

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Christina F. Bustrup

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Christina Lage

Bestyrelsesformand

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Gitte Grønbæk

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Hans Erik Lund

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Helle Busck Fensvig

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Ilse Rohde Jacobsen

Kreativ direktør og indehaver

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Janus Skak Olufsen

Godsejer og advokat

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Jesper Loiborg

Adm. direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Jørgen Wisborg

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Jytte Reinholdt

Direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Lars Axelsen

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Lars Sylvest

Direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Lone Andersen

Gårdejer

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Marie Louise L.M. Friderichsen

Godsejer

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Mette Kristine Agger

Managing Partner

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Mette Ravn

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Palle Adamsen

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Obligationsejer

Per W. Hallgren

Adm. direktør Jeudan A/S

Valgår 2014-2018

ObligationsejerBestyrelsesmedlem

Peter Christophersen

Udviklingsdirektør

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Poul Møller

Direktør

Valgår 2015-2019

Obligationsejer

Teddy Jacobsen

Direktør

Valgår 2014-2018

Obligationsejer

Trine Wagner

Direktør

Valgår 2016-2020

Obligationsejer

Vibeke Krag

Bestyrelsesmedlem, fhv. koncerndirektør i Codan A/S

Valgår 2016-2020

ObligationsejerBestyrelsesmedlem

Valgområde I

(København og Nordsjælland)

Albertslund, Allerød, Ballerup, Brøndby, Dragør, Egedal, Fredensborg, Frederiksberg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Herlev, Hillerød, Hvidovre, Høje-Taastrup, Hørsholm, Ishøj, København, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal, Rødovre, Tårnby og Vallensbæk.

Allan Thomsen

Advokat

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Bent Frederiksen

Vicedirektør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Claus Dyhr

Økonomidirektør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Eva Parum

Direktør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Hans Christian Madsen

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Henrik Kaa Andersen

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Lars Jønstrup Dollerup

Koncerndirektør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Lone Lone-Rasmussen

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Michael Demsitz

Adm. direktør Boligkontoret Danmark

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland Bestyrelsesmedlem

Michael Hedegaard Lyng

Koncerndirektør

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Susanne Husted-Andersen

Advokat

Valgår 2014-2018

København og Nordsjælland

Valgområde II

(Sjælland og Bornholm)

Bornholm, Faxe, Greve, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Roskilde, Slagelse, Solrød, Sorø, Stevns og Vordingborg,

Charlotte Vincents Johansen

Økonomidirektør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Flemming Strøm

Viceadm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Helle Lundsgaard

Kommunikationsrådgiver

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Jens Kristian Poulsen

Direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Jesper Hjulmand

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm

Michael Bang

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Michael Kaas-Andersen

Direktør på Selandia Center for Erhvervsrettet Uddannelse

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm ErhvervBestyrelsesmedlem

Niels Olsen

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Erhverv

Renate Gregersen

Afdelingsleder

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Tim Kofoed Stender

Direktør

Valgår 2016-2020

Sjælland og Bornholm Privat

Valgområde III

(Fyn)

Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg og Ærø.

Andreas Munch Møller

Cand. scient. pol.

Valgår 2017-2021

Fyn

Bent Juul Sørensen

Gårdejer

Valgår 2017-2021

Fyn

Flemming Eriksen

Statsaut. ejendomsmægler og valuar

Valgår 2017-2021

Fyn

Frank Siim Sørensen

Direktør

Valgår 2017-2021

Fyn

Hemming Van

Adm. direktør

Valgår 2017-2021

Fyn

Jens Belling

Direktør

Valgår 2017-2021

Fyn

Jesper Vork Nielsen

CTS-tekniker

Valgår 2017-2021

Fyn

Lars Åge Rasmussen

Landmand

Valgår 2017-2021

Fyn

Louise Andersen

IT & Security Manager

Valgår 2017-2021

Fyn

Morten M. Bang

Direktør og Lektor

Valgår 2017-2021

Fyn

Valgområde IV

(Syd- og Sønderjylland)

Billund, Esbjerg, Fanø, Fredericia, Haderslev, Kolding, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Vejle og Aabenraa.

Anders Hansen

Tidl. CEO

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Bo Grønvall Christensen

Førtidspensionist

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Hans Peter Hollænder

Forretningsfører

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Hans-Jørgen Jagd

Selvstændig energikonsulent

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Jens Ejner Christensen

Gårdejer

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Jens Vesterbæk

Ingeniør/HDR

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Michael Torp Sangild

Gårdejer

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Ole Kronholm

Ejendomsmægler

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Ole Roed Jensen

Civilingeniør

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Per Rubæk

Selvstændig

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Peter Kirk Larsen

Advokat

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Peter Skov Schelde

Adm. direktør

Valgår 2016-2020

Syd- og Sønderjylland

Valgområde V

(Østjylland)

Favrskov, Hedensted, Horsens, Odder, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs og Aarhus.

Christian Christensen

Adm. direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland

Elsebeth Due Kjeldsen

Direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland

Hans Bang-Hansen

Gårdejer

Valgår 2015-2019

Østjylland Bestyrelsesmedlem

Jens Sørensen

Adm. direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland

Michael Mortensen

Direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland

Nina Smith

Professor ved Økonomi, Aarhus Universitet

Valgår 2015-2019

Østjylland Bestyrelsesmedlem

Per Juulsen

Direktør

Valgår 2015-2019

Østjylland

Preben Sunke

Koncernøkonomidirektør

Valgår 2015-2019

Østjylland

Valgområde VI

(Vestjylland)

Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Morsø, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Thisted og Viborg.

Charlotte Buur Poulsen

Adm. direktør

Valgår 2014-2018

Vestjylland

Grethe Hassing

Direktør

Valgår 2014-2018

Vestjylland

Kristian Dalsgaard

Advokat

Valgår 2014-2018

Vestjylland

Leif Michael Schrøder

Ejendomsmægler og Valuar, bygningskonstruktør B.T.H.

Valgår 2014-2018

Vestjylland

Lene Christensen

Direktør

Valgår 2014-2018

Vestjylland

Martin Merrild

Gårdejer

Valgår 2014-2018

Vestjylland

Valgområde VII

(Nordjylland)

Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Norddjurs, Rebild, Randers, Vesthimmerland og Aalborg.

Bettina Egerland

Adm. direktør i Conscius A/S

Valgår 2017-2021

Nordjylland Bestyrelsesmedlem

Erik Mouritsen

Direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland

Henrik Thorlacius-Ussing

Adm.direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland

Jens Otto Størup

Direktør i Motorstyrelsen

Valgår 2017-2021

Nordjylland Bestyrelsesmedlem

Lars Fredslund

Advokat

Valgår 2017-2021

Nordjylland

Lars Henrik Brixen Hejlesen

Direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland

Martin Andreasen

Gårdejer

Valgår 2017-2021

Nordjylland

Ole Nielsen

Direktør

Valgår 2017-2021

Nordjylland

Medarbejdervalgte

Inge Sand

Seniorerhvervsrådgiver i Nykredit

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem

Leif Vinter

Formand for NYKREDS (Personalekredsen i Nykredit)

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem

Olav Bredgaard Brusen

Næstformand i NYKREDS

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem

Pernille Brøndsted Hirshals

Kundeambassadør i Nykredit

Valgår 2016-2020

MedarbejderBestyrelsesmedlem